Anette Svensson, anettejsvensson@bredband.net
Ämnesområden: företagsekonomi och statistik

Annemarie Brandt, mhsprakcentrum@bredband.net
Ämnesområden: allmänna texter, zoologi, medicin, marknadsföring/pr, ekonomi, handel, EU

Christina Sakai, ninna_sakai@yahoo.se
Ämnesområden: telekom och ekonomi

Elisabeth Wennerholm, idefix.translation@telia.com

Henrik Nyberg, info@hnlinguista.se www.hnlinguista.se
Ämnesområden: teknik, telekommunikation, IT, matematik, historia, sport

Jessica Jansson, vargavirri@yahoo.com
Ämnesområden: maritima texter, allmänna texter, kultur och filmtexter

jòhanna Borg, johanna_borg@hotmail.com
Ämnesområden: allmänna texter och med inriktning på IT och ekonomi

Karin Hellstadius, karin.hellstadius@comhem.se
Ämnesområden: årsredovisningar, ekonomi, EU, psykologi, kultur, litteratur

Karin Lundberg, idefix.translation@telia.com
Ämnesområden: allmänna texter, ekonomi, juridik, undertextning, skönlitteratur, hundar, flamencodans och flamencomusik, äldre jazzmusik, klassiska italienska och brittiska bilar och motorcyklar

Kristina Roine, kristina_roine@hotmail.com

Lena Holmlund, lena_holmlund@bredband.net
Ämnesområden: allmänna texter, mat och recept, hälsa, sport, kultur, barn och familj, resor och turism samt skönlitteratur, språkgranskning och korrekturläsning.

Linda Diaz, linda.h.diaz@tele2.se
Ämnesområden: samhälle, politik, kultur och allmänna texter

Malin Skillby, malin.skillby@skillbyspraktjanst.se www.skillbyspraktjanst.se
Ämnesområden: teknik, ekonomi, viss juridik, allmänna texter, språkgranskning och korrektur

Maria Cederroth, maria.cederroth@zeta.telenordia.se
Ämnesområden: undertextning, kultur